Monday, November 22, 2010

kutsega neuropsühholooge ei ole kunagi liiga palju, seega:

KLIINILISE PSÜHHOLOOGIA KUTSETE ANDMINE ON VÄLJA KUULUTATUD! Eesti Psühholoogide Liit kui psühholoogia valdkonna kutseid andev organ (KAO) kuulutab 5. novembril 2010.a. välja kutsete andmise.

Võimalik on taotleda järgmisi kutseid:
- kliiniline psühholoog IV;
- kliiniline psühholoog V;
- kliiniline lapsepsühholoog IV;
- kliiniline lapsepsühholoog V;
- kliiniline psühholoog-psühhoterapeut IV;
- kliiniline psühholoog-psühhoterapeut V;
- kliiniline kohtu- ja korrektsioonipsühholoog IV;
- kliiniline kohtu- ja korrektsioonipsühholoog V;
- kliiniline neuropsühholoog IV;
- kliiniline neuropsühholoog V.

Kutset taotlema on oodatud kõik kliinilised psühholoogid, kes vastavad kutsestandardi nõuetele. Kutsekvalifikatsiooni tõendavate dokumentide esitamise viimane tähtaeg on neljapäev, 6. jaanuar 2011.a. Dokumendid palume tuua või saata posti teel (paberkandjal) kutsekomisjoni sekretär Ene Karja’le aadressil Eesti Psühholoogide Liit, Tiigi 78-333, Tartu, 50410.

Sõltuvalt taotletavast kutsest esitab taotleja kutsekomisjonile järgmised dokumendid või nende koopiad:
a) vormikohane avaldus (vt. kutse andmise kord, lisa 1);
b) haridust või varem omistatud kutset tõendava(te) dokumendi(tide) koopia(d);
c) vormikohane tööalase tegevuse kirjeldus (CV) (vt. kutse andmise kord, lisa 2), millele on lisatud tõendavaid dokumente (tööandja tõend töö sisu ja mahu kohta jms.);
d) maksekorraldus või selle koopia kutse andmisega seotud kulude tasumise kohta EPL arveldusarvele nr. 10220001923011 Ühispangas. Kutse andmise tasu esmasel taotlemisel dokumentide põhjal on 105 eurot ja kutse taastõendamisel 52 eurot. Kui taotletakse korraga mitut kutset, siis lisandub 6 eurot iga täiendava kutsetunnistuse eest.
e) täiendkoolituse läbimist tõendava(te) dokumendi(tide) koopia(d).

Nõutavad dokumendid on täpsemalt loetletud Kliinilise psühholoogia kutse andmise korras. Kutsekvalifikatsiooninõuded ja kutse andmise kord on ära toodud siinsamas, EPL-i koduküljel (http://www.epl.org.ee/index.php?page=teated). Teavet Kutseseaduse ning kutsekvalifikatsioonisüsteemi kohta leiab Kutsekoja koduleheküljel www.kutsekoda.ee. Kliinilise psühholoogia kutsekomisjon tuleb kokku 11. veebruaril 2011.a.

Kutseeksam toimub mai lõpus, täpne aeg ja koht teatatakse eksamitegijatele koos teatega kutsekomisjoni otsusest eksamile suunamise kohta. Kutseeksami tasu on 143 eurot.

Kadi Liik, president

Info: Ene Karja - enekarja ätt msn.com, Anu Aluoja - anu.aluoja ätt kliinikum.ee , Tiina Kompus - tkompus ätt uninet.ee, Maie Kreegipuu - maie.kreegipuu ätt ut.ee

neuropsühholoogilisest listist

listiga liitumiseks saatke palun meil aadressile liina punkt vahter ätt keskhaigla punkt ee

A.Luria, III koolitus, 14.01.2011

Aleksander Luria seisukohad psühholoogilise uurimise võimalustest ja peamistest ülesannetest aju lokaalsete kahjustuste korral (kevadel 2010 alanud ürituse III osa)
14.01.2011
AS Lääne-Tallinna Keskhaigla koolitusosakond, Sõle 16, Tallinn

9.45 kogunemine, tervituskohv

10.00 - 11.30 Kõrgemate psüühiliste funktsioonide häirumine aju kiiru- ja kuklapiirkonna kahjustuste korral. Tiina Kompus

11.30 - 12.15 lõuna

12.15 - 13.00 Kõrgemate psüühiliste funktsioonide häirumine aju kiiru- ja kuklapiirkonna kahjustuste korral. Tiina Kompus

13.00 - 13.15 kohvipaus

13.15 - 14.45 Kõrgemate psüühiliste funktsioonide häirumine aju sensomotoorsete piirkondade
kahjustuste korral. Tiina Kompus

14.45 - 15.15 kohvipaus

15.15 - 16.00 Kõrgemate psüühiliste funktsioonide häirumine aju sensomotoorsete piirkondade kahjustuste korral. Kokkuvõtete tegemine. Tiina Kompus

Kursus on heaks kiidetud Eesti Psühholoogide Liidu neuropsühholoogia sektsiooni poolt. Koolituse osavõtutasu on 300 krooni/19 EUR. Kursusel osalemiseks palume registreeruda meiliaadressil ekohtla@gmail.com. Osavõtutasu eest on võimalik tasuda MTÜ Eesti Sclerosis Multiplexi Tugiliidu arveldusarvele (Swedpank, 221019609828), juurde märkida oma nimi.

ADHD ja täiskasvanud

täiskasvanute ADHD küsimustiku link: www.hcp.med.harvard.edu/ncs/asrs.php

neti põhineteraapiaprogramm täiskasvanutele mitmetes keeltes: www.changetech.no

saatis: Ene Essenson

auto juhtimisest

Tagasisideks tänasele supervisioonile Tallinnas, kus rääkisime taas autojuhtimise õigusest, -suutlikkusest, selle kindlaks tegemisest ja erinevatest seisunditest, mis võiksid suutlikkust juhtida halvendada või selle lausa võimatuks teha.

ARK-i kodulehel on eraldi olemas juhtimisõigust puudutavate seadusandlike aktide punkt: http://www.ark.ee/atp/index.php?id=33632 Selle all on kohe esimene link määrusele, mille pikk ja lohisev nimi on "Mootorsõidukijuhi, trammijuhi ja juhtimisõiguse taotleja tervisenõuded, eelneva ja perioodilise tervisekontrolli tingimused ja kord ning tervisetõendite vormid." https://www.riigiteataja.ee/akt/13186705?leiaKehtiv

Selgub, et on olemas isegi päris konkreetne nimekiri neist seisunditest, mis peaksid välistama tervisetõendi saamise. 1. grupi juhtide (kuhu alla kuulub siis B-kategooria) puhul:

§ 3. Tervisenõuded 1. gruppi kuuluvale juhile
(1) 1. gruppi kuuluva juhi nägemine peab vastama järgmistele nõuetele: 1) korrektsiooniga nägemisteravus mõlema silmaga koos nägemisel ei tohi olla väiksem kui 0,5; 2) vaatevälja horisontaalne piir ei tohi olla alla 120 kraadi; 3) ainsa nägeva silma korral (teise silma nägemine on kadunud või saab diploopia tõttu kasutada ainult üht silma) peab korrigeeritud nägemisteravus olema vähemalt 0,6, ainsa nägeva silma vaateväli normaalne ja isik monokulaarse nägemisega kohanenud; 4) hämaras nägemine ja adaptatsioon pimestamise suhtes peavad olema normaalsed.
(2) Kuulmishäirete esinemise korral peab 1. gruppi kuuluval juhil olema normaalne vaateväli ja juht peab kasutama kuuldeaparaati, kui selle kasutamine on näidustatud.
(3) Jäsemete puude või liikumistakistuse korral on 1. gruppi kuuluval juhil lubatud mootorsõidukit juhtida pärast selle asjakohast ümberehitamist või kohandamist.

§ 4. Meditsiinilised vastunäidustused 1. gruppi kuuluvale juhile
(1) 1. gruppi kuuluval juhil ei ole lubatud mootorsõidukit juhtida: 1) diploopia korral; 2) südamehaiguse puhul, millega kaasnevad tõsised rütmihäired, rahuoleku stenokardia või rasked infarktijärgsed tüsistused; 3) kõrgvererõhutõve III staadiumi korral; 4) alkoholisõltuvuse korral; 5) sõltuvuse korral kannabinoididest, opioididest, stimulaatoritest, rahustitest, uinutitest, hallutsinogeenidest ja lenduvatest lahustitest või nende ainete kuritarvitamise korral; 6) psühhotroopsete ainete ja juhtimisvõimet alandavate ravimite tarvitamise ajal; 7) vestibulaaraparaadi raskete funktsioonihäirete (sh Meniere'i tõbi) korral; 8) insuliinsõltuva diabeedi korral; 9) teadvusekaotuse hoogude esinemisel ja langetõve puhul, v.a juhul, kui teadvusekaotuse hooge ei ole esinenud 2 aasta vältel; 10) raskekujulise psüühika-, isiksus- ja käitumishäire ja vaimse arengu peetuse esinemise korral; 11) kaasasündinud, trauma- või neurokirurgilise operatsiooni järgse või haigusest põhjustatud psüühikahäire esinemise korral; 12) muude haiguste korral, mis võivad alandada juhtimisvõimet ja mõjutada ohutu sõitmise võimet.
(2) Erandjuhul võib eriarstiabi osutava juriidilise isiku juurde moodustatud liiklusmeditsiini komisjon (edaspidi liiklusmeditsiini komisjon) lubada isikut raviva arsti soovituse põhjal 1. gruppi kuuluval juhil mootorsõidukit juhtida lõike 1 punktides 7–9, 11 ja 12 nimetatud vastunäidustuste esinemise korral, määrates vajadusel juhi terviseseisundi tõttu rakendatava erinõude või piirangu. Samas määruses on küsimustik, kus inimene peaks siis justkui allkirjaga kinnitama, et tal neid probleeme ei ole. Alates 01.01.2011 kehtivas liiklusseaduses on paragrahvis 101 lõige 10, mis ütleb, et "Mootorsõidukijuhi ja juhtimisõiguse taotleja tervisekontrolli tingimused ja korra, tervisetõendite vormid ning tervisenõuded, sealhulgas meditsiinilised vastunäidustused, mille puhul mootorsõiduki juhtimine ei ole lubatud, kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega."

kokkuvõtte tegi Kätlin Traks

veel:
http://www.psychcorp.co.uk/alliedhealth/AdultAssessments/cognition/rookwoodDrivingBattery%28RDB%29/rookwoodDrivingBattery%28RDB%29.aspx
Janice Rees, Pat McKenna, Vaughan Bell, Emily Skucek, E. Nichols ja P. Fisher. British Journal of Clinical Psychology, 2008, 47, 139-151, "The Rookwood Driving Battery: Normative older adult perfomance"

saatis Kersti

supervisioon Tallinnas 17.11.2010

kohal olid Kai, Helen, Heivi, Tiina, Kätlin ja Evelin. Juhtumi esitas Evelin - teemaks viiruslik meningiit ja auto juhtimise neuropsühholoogiline hindamine. Järgmine ja ühtlasi selle aasta viimane supervisioon toimub 06.12.2010, kell 18.00

Friday, November 19, 2010

Tartu supervisioon 18.11.2010

... toimus 18.11 sedakorda Närvikliinikus. Kohal olid Margit, Kristo, Janne, Mairi, Triinu, Jaana, Ene ja Külli. Rääkisin juba kurikuulsaks saanud patsiendist koodnimetusega Mustafa, kes siis otsustas tulla Tartusse neuropsühholoogilisele hindamisele, kuna Londonis on selleks liiga pikad järjekorrad. Arutlesime tema diagnoosi (tähelepanudefitsiidi/hüperaktiivsuse sündroom, on kahtlusi ka autismi spektri häire osas), testisoorituse profiili ja muid tervist ja sotsiaalset toimetulekut puudutavaid asjaolusid. Natuke täpsemalt peeatusime jälle täiskasvanute ADHD diagnoosil. Praegustest supervisioonidest Tartus jääb küll mulje, et eriti keeruliseks osutuvad just sellised puuduliku tähelepanu ja/või väga kõikuva profiiliga patsiendid, sest mõneti sarnaste probleemidega juhtumeid oleme käsitlenud ka Lastekliinikus ja Psühhiaatriakliinikus.
Järgmine supervisioon Tartus on esialgsete plaanide kohaselt 9. detsembril kell 15 Lastekliinikus.